воскресенье, 21 февраля 2016 г.

                 21 лютого – Міжнародний день рідної мови                      

                                                                              Як парость виноградної лози,
                                                                              Плекайте мову.
                                                                              Пильно й ненастанно.
                                                                              Полiть бур'ян.                                                                                                                          Чистiша вiд сльози вона хай буде! 
                                                                                                                М.Рильський



            21 лютого, всі народи світу відзначають Міжнародний  день  рідної мови,  який у листопаді 1999 року проголосила Генеральна конференція ЮНЕСКО.      Для кожного народу рідна мова – своєрідний скарб, який він намагається збе­регти  за всяку ціну. Адже  мова - це душа народу, його  iсторiя  i духовна сила. У нiй, немов у дзеркалі, вiдбиваються звичаї, традицiї, побут народу, його розум i досвiд, краса i сила душiУкраїнська мова – досить молода  у  порівнянні з  іншими мовами.  Калиновою, солов'їною називають її українськi поети. Послухаймо українські народні пісні – і вони нам здадуться кращими, ніж усі іноземні!   Послухаймо,  як ллється  українська  мова з наших вуст – і  відчуємо со­лодкий  присмак   неймовірно  рідного,  надзвичайно  доброго  почуття, притаман­ного  тільки  нашому мудрому волелюбному народові.  Ми  можемо   впевнено   ска­зати, що українська мова – найспівочіша , наймелодійніша,  найкраща!  Вона, немов пахуча квітка, вкрита ранньою росою, дарує нам натхнення та радість життя.  То ж ,  дорогі друзі, бережімо  та  шануймо   рідну мову – мову,  якою  наділила  нас  Батьківщина!    
                                                                                                              Троцко Валерія
                             Деякі цікаві факти про українську мову
1. Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.
2. За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська – 84% спільної лексики, далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%). До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.
3.В українській мові, на відміну від решти східнослов'янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний.
4. 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова "мед" і "страва". Це була перша згадка українських слів.
5. Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва "руська мова".
6. В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру "П".
7. Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера "Ф".
8. В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово "горизонт" має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
9. Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.
10. Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово "вороги" – "вороженьки".
            За різними даними, українська мова займає 25 або 32 місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов у світі. Для 36-37,5 мільйонів осіб українська мова є рідною. Загалом у світі 41-45 мільйонів осіб володіють українською.


Комментариев нет:

Отправить комментарий